Профілактика лептоспірозу

Дата: 28.06.2023 15:09

ПАМ’ЯТКА

ПРОФІЛАКТИКА ЛЕПТОСПІРОЗУ

Лептоспіроз – це особливо небезпечне інфекційне захворювання людей і тварин, яке викликається мікроорганізмами лептоспір переважно аліментарним (через рот) шляхом передачі збудника з забрудненими продуктами, водою, а також контактним – через пошкоджені шкіру і слизові оболонки. Розповсюдженню лептоспір в природі сприяє висока температура і лужне середовище. У вологій землі, перегної вони зберігають життєдіяльність до 380 діб, на продуктах харчування – від декількох годин до 10 діб, в річковій та болотній воді 3-5 діб.

Джерелом в природі є мишовидні гризуни, нутрії, ондатри видри, сільськогосподарські та свійські домашні тварини, в т.ч. і собаки, птахи, які виділяють збудник з сечею та фекаліями. Перші ознаки хвороби проявляються через 4 – 14 днів після контакту з екскрементами цих тварин.

Захворювання розпочинається гостро з появою лихоманки, температура тіла підіймається до 38о – 39оС, сильними головними та м’язовими болями, особливо в литкових м’язах ніг, що посилюється при ходьбі, не дає можливості вільно ходити.  Вражаються нирки, печінка, тому з’являється жовтяниця. Захворювання без своєчасного лікування закінчується летально.

З метою профілактики лептоспірозу важливо проводити наступні заходи:

• восени не допускати гризунів у приміщення, для цього забезпечити гризунонепроникливість приміщень;
  • забезпечити благоустрій та належну очистку територій, помешкань, що зменшить середовище перебування та розмноження миловидних гризунів;
  • догляд за домашніми тваринами в спецвзутті та одязі, після чого ретельно мити руки з милом не менше 2-ох раз;
  • відпочивати та купатись у відведених для цього місцях, особливо уникати купання в стоячих водоймах, зарослих рослинністю;
  • проводити боротьбу з мишовидними гризунами за допомогою розкладки отруто приманок, які реалізуються через ветеринарні аптеки, застосовувати механічні ловушки тощо;
  • забезпечити гризунонепроникливість приміщень об’єктів торгівлі, громадського харчування, дитячих і підліткових, оздоровчих закладів, лікувально-профілактичних закладів;
  • при будь-якому недомаганні з клінікою гострого респіраторного захворювання, особливо в літньо-осінній період негайно звертайтесь за медичною допомогою. Лише кваліфікований медичний працівник зібравши анамнез, зможе відрізнити хворобу, своєчасно ідентифікувати лептоспір та правильно призначити лікування.

Не займайтеся самолікування, своєчасно розпочате лікування може врятувати життя Вам та Вашим близьким!

Броварське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області