ПАМ’ЯТКА «Профілактика отруєнь пестицидами, застосування їх у побуті».

Дата: 08.06.2023 14:38
Кількість переглядів: 102

Сучасне життя неможливо уявити без використання пестицидів – отруйних речовин, що застосовуються для знищення шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди.

Але поряд з корисною дією пестициди можуть стати причиною гострих отруєнь, які виникають при порушенні правил безпеки під час роботи з ними.

У запобіганні отруєнь вирішальне значення має поведінка осіб, які залучаються до роботи з отрутохімікатами; стикаються з ним у побуті. Всі вони повинні добре знати, що хімічні речовини, які застосовуються для захисту рослин, при надходженні в певних кількостях в організм людини (через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт чи шкіру) можуть викликати порушення життєдіяльності його, тобто отруєння.

Щоб запобігти отруєнням – перш за все  необхідно, щоб кожен, хто має  справу з пестицидами, знав їх властивості і ту небезпеку для здоров’я людини, яку вони несуть.

Діти та підлітки  більш чутливі до отрутохімікатів, ніж дорослі, тому підлітки віком до 18 років і школярі до роботи з отрутохімікатами не допускаються, не допускаються і вагітні та ті, що годують дітей грудним молоком.

Люди, хворі на ті чи інші хвороби, більш чутливі до отрутохімікатів тому отруєння у них  може розвинутись значно швидше ніж у здорових людей. В зв’язку з цим до роботи з отрутохімікатами слід допускати лише здорових людей після попереднього медичного огляду. Осіб, які не мають відношення до застосування отрутохімікатів, не слід допускати  у місця їх зберігання і застосування .

Не можна знаходитись і працювати на земельних ділянках під час обробки їх отрутохімікатами, оброблені ділянки треба відокремлювати запобіжними знаками, про обробку сповіщати населення, родину, дітей.

Запобіганню нещасним випадкам при використанні отрутохімікатів в значній мірі сприяє обов’язкове використання предметів особистого захисту: окулярів, респіраторів, спецодягу.

Отрутохімікати шкідливі не тільки для осіб, які з ними стикаються в процесі своєї трудової діяльності, вони являють ще більшу небезпеку для населення в разі неправильного їх зберігання та застосування вдома.

Найкраща гарантія безпечного застосування пестицидів з користю для врожаю і без шкоди для здоров’я - це обізнаність про механізми їх дії та порядок застосування. Необхідно  пам’ятати про те, що пестициди слід застосовувати лише в разі крайньої необхідності, коли інші агротехнічні заходи не дали результатів і врожаю загрожує небезпека.

Реалізація пестицидів і агрохімікатів проводиться за наявності на них висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Кожна партія продукції, що реалізується повинна супроводжуватись  товарно-транспортною  накладною та сертифікатом якості. Пестициди і агрохімікати, що реалізовуються, повинні бути упаковані і промарковані. Кожний пестицид треба застосовувати суворо за призначенням і лише на певних культурах. Для цього Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів погоджується щорічно список препаратів, які дозволені для роздрібного продажу і застосування населенням при безумовному виконанні всіх запобіжних заходів і інструкцій, що додаються (повинні додаватись) до кожної ампули, до кожного флакону з пестицидами. В інструкції має бути вказана назва препарату, діюча речовина, цільове призначення, норма витрати при обробці, кратність обробки, терміни застосування та термін до збору урожаю, надання першої допомоги при отруєнні. Працювати з пестицидами в саду, на городі чи в полі не допускається при температурі повітря вище 200С, після випадання осадів, роси. З метою недопущення отруєнь людей від вживання фруктів і овочів, оброблених пестицидами не можна перевищувати норми витрати препаратів, кратність обробки ними рослин та термін, який має бути витриманий до збору врожаю. Наприклад, обробку картоплі препаратом “банкол” слід припинити за 20 днів до збирання врожаю, обробку препаратом “арріво” слід припинити за 25 днів до збору урожаю винограду, яблук та за 20 днів до збору баштанних культур.

Пористі ягоди (полуницю, малину), а також салат, петрушку, кріп взагалі заборонено обробляти так як вони посилено поглинають отрутохімікати. Якщо ці культури ростуть під деревами їх ретельно накривають плівкою під час застосування отрутохімікатів.

В організм людини отрутохімікати можуть потрапити через органи дихання, шкіру, шлунково-кишковий тракт. При наявності ознак отруєння (головокружіння, чхання, кашель, задишка, блювота, біль в животі та інше) необхідно терміново звернутись за медичною допомогою.

Таким чином, для тих, хто користується пестицидами необхідно запам’ятати:

  • використовуйте пестициди суворо за призначенням;
  • ретельно витримуйте строки застосування їх і безпечні строки збору врожаю;
  • при обробці своїх городів і ділянок користуйтесь респіраторами, стежте за ними, щоб пестициди не потрапляли на шкіру, в дихальні шляхи;
  • після обробки ретельно вимийте руки з милом, шию, а краще - прийміть душ, прополощіть порожнину рота, горло;
  • одежу, в якій проводили обробку пестицидами, треба ретельно витрусити і випрати в розчині мила або пральному порошку і соди;
  • не допускайте дітей на оброблені пестицидами ділянки, не проводьте обробки в їх присутності, не зберігайте отруту в пляшках з під напоїв, які приваблюють дітей, ретельно ховайте отруту в місцях недосяжних для дітей.

Пам’ятайте! Хімічні засоби захисту рослин і піднесення врожайності внаслідок невірного використання або поводження з ними, можуть стати джерелом нещасних випадків і отруєнь. Бережіть своє здоров’я, здоров’я своїх близьких і навколишнє природне середовище.

     

Броварське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь