Сортозаміна та сортооновлення сільськогосподарських культур

Дата: 18.03.2025 09:11
Кількість переглядів: 47

При використанні високоякісного сортового насіння в виробництві протягом багатьох років погіршуються його сортові і насіннєві якості в результаті механічного і біологічного засмічення, ураження хворобами і шкідниками, порушення насінницької агротехніки і умов зберігання. Урожайність сортів залежить від дії багатьох факторів, тому завданням насінництва є збереження генетичного потенціалу, збереження сортових і врожайних якостей насіння всіх рекомендованих до вирощування сортів. Саме тому у насінницькій роботі здійснюються два основних процеси – сортозміна і сортооновлення.

        Сортозаміна – це повна заміна на виробничих посівах одного сорту іншим сортом, занесеним до Реєстру. Здійснюється вона на основі державного сортовипробування. Загальновизнано, що сортозаміна має здійснюватись за 3-4 роки, щоб швидше реалізувати переваги нового сорту і разом з тим, позбавляємось тиску хвороб і шкідників, які супроводжували старий сорт. Багато сортових новинок, запропонованих останніми роками вітчизняними селекціонерами, нічим не поступаються, а в деяких випадках і переважають імпортовані. І насамперед, своєю пристосованістю до наших грунтово-кліматичнтх умов, що має  бути основним критерієм при виборі сорту чи гібриду.    

        Сортооновлення — це заміна сортового насіння в господарствах насінням цих самих сортів, але вищих генерацій.

Для отримання високих врожаїв бажано проводити висів певними репродукціями:

  • зернові (крім кукурудзи і сорго), олійні культури -  не нижче 4-ої репродукції;
  • соняшник – 1-а репродукція сортів та перше покоління гібридів;
  • кукурудза і сорго - насіння гібридів 1-го покоління і насіння сортів не нижче 3-ої репродукції;
  • цукрові буряки - насіння 1-ої репродукції сортів і гібридів 1-го покоління;
  •  картопля для товарних посівів -   насіння не нижче 4-оїрепродукції;
  • ярий та озимий ріпак - оригінальне та елітне насіння вирощують науково-дослідні установи, 1-шу репродукцію – насінницькі господарства. Насіння 1-ої репродукції продається товарним господарствам для щорічного сортооновлення.
  • сівба овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів проводиться насінням гібридів 1-го покоління і сортів 1-ої репродукції.

       Своєчасна сортозаміна і сортооновлення є надійним резервом збільшення виробництва сільськогосподарської продукції.  Впровадження нових сортів і гібридів є найбільш економічно вигідним і швидко доступним заходом, що спрямований на збільшення врожаю і нарощування валових зборів зерна .

        Саме тому, суб’єктам господарювання необхідно постійно здійснювати впровадження у виробництво високоякісного насіння нових перспективних сортів і високих генерацій, що, в свою чергу, повинно сприяти підвищенню ефективності виробництва зерна та має істотно вплинути на рівень конкурентоспроможності на зерновому ринку.

 

Головний спеціаліст

 відділу контролю в сфері насінництва

 та розсадництва та якості зерна

ГУ Держпродспоживслужби в Київській області                                       Симоненко Т.В.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь