Польове оцінювання насінницьких посівів. Визначення сортових якостей насіння
Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Київській області нагадує, що згідно з ст. 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації. Однією з умов видачі сертифікатів є відповідність насіння або садивного матеріалу за сортовими або товарними якостями вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
Визначення сортових якостей насіння здійснюється шляхом польового оцінювання посівів.
Роботи з визначення сортових якостей насіння (польове оцінювання) категорій добазового і базового насіння проводить виключно аудитор із сертифікації, який є працівником органу із сертифікації.
Роботи з визначення сортових якостей інших категорій насіння може проводити будь-який аудитор із сертифікації , який є посадовою особою Мінагрополітики або працівником органу із сертифікації.
Для проведення польового оцінювання посіву суб’єкт насінництва та розсадництва подає до органу із сертифікації заявку на визначення сортових якостей насіння.
Заявка на визначення сортових якостей насіння подається не пізніше ніж за 20 робочих днів до початку проведення польового оцінювання посіву з урахуванням таких граничних строків подання для окремих груп ботанічних таксонів:
1 квітня поточного року - для буряків висадкового методу вирощування;
15 квітня поточного року - для ріпаку озимого;
15 травня поточного року - для бобових (крім сої та люпину);
1 червня поточного року - для озимих та ярих зернових (крім гречки, рису, сорго, соризу, проса, кукурудзи, суданської трави), олійних (крім соняшнику, сої та ріпаку озимого), однорічних кормових, медоносних, лікарських трав, картоплі (крім випадку використання методу двоврожайної культури);
15 червня поточного року - для рису та овочевих;
1 липня поточного року - для соняшнику, кукурудзи, сої, сорго, соризу, проса, суданської трави, люпину та прядивних;
1 серпня поточного року - для картоплі, гречки (у випадку використання методу двоврожайної культури);
15 вересня поточного року - для буряків безвисадкового методу вирощування.
До заявки на визначення сортових якостей насіння додаються:
1) копія документа, на підставі якого набуто право на використання сорту рослин (зокрема, патент на сорт рослин та/або свідоцтво про державну реєстрацію сорту рослин та/або ліцензійний (субліцензійний) договір про використання сорту рослин та/або інший документ, у тому числі примусова ліцензія, судове рішення чи інші правочини, які надають право на використання сорту рослин);
2) схема розміщення поля (полів) посіву з координатами місцевості;
3) для гібридів - інформація про співвідношення чоловічих і жіночих рослин;
4) для первинних ланок насінництва - копія документа, що підтверджує походження насіння, та протокол лабораторних досліджень;
5) копія сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, виданого на насіння попередньої категорії, генерації насіння, використаного для посіву.
Для підтвердження походження насіння, використаного для посіву (крім первинних ланок насінництва), у заявці на визначення сортових якостей насіння зазначаються номер і дата видачі сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння, та сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння, виданих на насіння попередньої категорії, генерації.
Для підтвердження походження насіння первинних ланок насінництва, використаного для посіву, у заявці на визначення сортових якостей насіння зазначаються номер і дата видачі документа, що підтверджує походження насіння, та протоколу лабораторних досліджень, виданих на насіння попередньої категорії, генерації.
У разі використання для посіву насіння, що було ввезено в Україну, до заявки на визначення сортових якостей насіння додаються копії сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння, та копії сертифікатів ОЕСР або копії документів, що засвідчують сортову чистоту насіння, виданих уповноваженими суб’єктами країни вирощування (виробництва) насіння на засвідчення сортової чистоти насіння.
У разі коли для визначення сортових якостей насіння категорії сертифіковане суб’єкт насінництва та розсадництва залучає аудитора із сертифікації , який провадить діяльність як незалежний експерт, суб’єкт насінництва та розсадництва зазначає у заявці на визначення на сортові якості насіння прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) та контактні дані такого аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) та подає органу із сертифікації копію укладеного договору з таким аудитором із сертифікації .
Орган із сертифікації розглядає заявку на визначення сортових якостей насіння, проводить перевірку документів та не пізніше ніж протягом 10 робочих днів після отримання заявки на визначення сортових якостей насіння надсилає суб’єкту насінництва та розсадництва у довільній формі повідомлення про можливість проведення польового оцінювання посіву або відмову в його проведенні .
Підставою для відмови у проведенні польового оцінювання посіву є:
1) несвоєчасне подання заявки на визначення сортових якостей насіння та вищезазначених документів;
2) подання документів не в повному обсязі;
3) відсутність права на використання сорту, щодо якого підтримується чинність майнових прав інтелектуальної власності;
4) невідповідність показників сортових або посівних якостей насіння вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва або факт того, що насіння не підлягає сертифікації відповідно до Закону;
5) встановлення факту порушень норм чинного законодавства.
У разі проведення польового оцінювання посівів насіння категорії сертифіковане аудитором із сертифікації, який проводить діяльність як незалежний експерт, орган із сертифікації приймає рішення про вибіркове оцінювання (не менше 5 відсотків) робіт (посівів, щодо яких проводиться польове оцінювання) такого аудитора із сертифікації у порядку, встановленому Мінагрополітики.
До польового оцінювання посівів можуть залучатися автори сорту, селекціонери, володільці патенту та/або власники майнового права на поширення сорту, підтримувачі сорту або їх представники.
За результатами проведення польового оцінювання в разі відповідності посіву вимогам, установленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва, аудитор із сертифікації, складає у трьох примірниках акт польового оцінювання за формою, затвердженою Мінагрополітики.
Один примірник акта передається суб’єкту насінництва та розсадництва, другий - залишається в аудитора із сертифікації, третій примірник надсилається до органу із сертифікації, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насіння.
У разі невідповідності посіву вимогам заявленої категорії аудитор із сертифікації знижує категорію насіння до тієї, вимогам якої воно відповідає, про що робить відповідний запис в акті польового оцінювання.
У разі невідповідності посіву вимогам, установленим законодавством у сфері насінництва та розсадництва, посів вилучається із числа насіннєвих та складається у трьох примірниках акт бракування насіннєвого посіву за формою, затвердженою Мінагрополітики .
Один примірник акта бракування передається суб’єкту насінництва та розсадництва, другий надсилається до органу із сертифікації, до якого було подано заявку на визначення сортових якостей насіння, третій залишається в аудитора із сертифікації , який проводив польове оцінювання.
Насіння, отримане з вилученого посіву із числа насіннєвих, не підлягає сертифікації, про що орган із сертифікації письмово повідомляє суб’єкта насінництва та розсадництва не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів з дня отримання акта бракування.
Аудитор із сертифікації несе персональну відповідальність за достовірність відомостей, внесених до виданих актів польового оцінювання, актів бракування, та веде їх облік.
На підставі отриманого акта польового оцінювання, орган із сертифікації, оформляє сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння, за встановленою формою та видає його суб’єкту насінництва та розсадництва не пізніше ніж протягом 10 робочих днів після здійснення оплати за його видачу та вносить відповідні відомості до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал.
Роботи з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу мають право здійснювати установа
– Державне підприємство «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції». Аудитори із сертифікації цієї установи мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання добазового, базового та сертифікованого насіння;
– Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросерт». Аудитори із сертифікації цієї установи мають право на проведення польового оцінювання насінницьких посівів для отримання сертифікованого насіння.
Даний матеріал має лише інформаційний характер.
Головний спеціаліст
відділу контролю в сфері насінництва
та розсадництва та якості зерна
ГУ Держпродспоживслужби в Київській області Симоненко Т.В.